Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatości

Zamknij


Boisz się mówić po angielsku?

Strach przed mówieniem wśród dorosłych

 

Strach przed mówieniem w języku obcym najczęściej pojawia się u dorosłych. Dzieci, pomimo wrodzonej nieśmiałości, są znacznie bardziej skłonne do mówienia, nawet jeśli popełniają przy tym błędy. Dlaczego tak się dzieje? Czy bariera językowa i dyskomfort podczas konwersacji zależą od naszego wieku? A może to kwestia wewnętrznej otwartości lub surowej auto-krytyki? Poznajcie dwie główne przyczyny niepowodzeń i spróbujcie zrobić krok dalej!

 

Perfekcjonizm, a stawianie pierwszych kroków

 

 

Jako dzieci doświadczamy własnych ograniczeń tak bardzo, że za wszelką cenę staramy się je pokonać –  porzucając perfekcjonizm i wszelkie szablony, powszechnie uważane za prawidłowe czy pożądane. Niemniej, nikt z osób dorosłych, które świetnie nauczyły się chodzić, nie śmieje się z bobasa, który wytęża wszystkie mięśnie swojego drobnego ciałka, aby chociaż przez chwilę utrzymać pionową postawę! Podobnie jest z nauką języka angielskiego. Dorośli starają się dążyć do perfekcji i poprawności językowej, co niestety często odbywa się kosztem prowadzenia konwersacji. Pojawia się paraliżujący lęk przed mówieniem, który jest związany z możliwością popełnienia ewentualnych błędów. Niestety, aby uzyskać jak najlepsze efekty, każdy samodzielnie popełniony błąd powinien być najcenniejszą lekcją. Co za tym idzie, chcąc swobodnie komunikować się w języku obcym, najpierw trzeba się otworzyć na siebie, popełnianie błędów, które czasami są nie do pominięcia i zaakceptowanie faktu, że tak właśnie wygląda droga rozwoju!

 

 

Nadmierne analizowanie każdego z ćwiczeń

 

 

Analityczny umysł może być powodem powstawania bariery językowej. Szczególnie jest to zauważalne w sytuacjach, kiedy dorośli zachęcani są do wykonywania niekonwencjonalnych ćwiczeń – to znaczy innych niż robienie notatek i używanie podręczników – a takie właśnie przynoszą najlepsze efekty! Dzieci z radością angażują się w różnego rodzaju gry, teatrzyki, ćwiczenia w parach bądź grupach oraz inne angażujące zabawy jak role-player, czyli wchodzenie w określoną rolę. W przypadku dorosłych, jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczenia, pojawia się mnóstwo pytań: Co? Gdzie? Jak? Dlaczego? Czy aby dam radę? Wówczas warto pamiętać, że nauka języka obcego powinna odbywać się w atmosferze dobrej zabawy. Nauczyciel nie oczekuje przecież, że zapisałeś się na zajęcia, aby mówić na nich jak native speaker. Pamiętaj, że za każdym razem, kiedy podejmujesz się nauki, nie musisz wykonywać wszystkiego poprawnie. Ważne, abyś stopniowo uczył się na własnych błędach. Co więcej, nadmierne analizowanie każdego z ćwiczeń działa jako czynnik rozpraszający i wzbudza niepewność. Zaufaj prowadzącemu, który doskonale wie, co robi. Skup się na rozwoju i bądź otwarty, aby robić to poprzez zabawę! Wówczas odkryjesz jak bardzo przyjemna może być nauka języka obcego. Satysfakcja na końcu gwarantowana!

.................................................................................................................................

Zerknij także na nasz kurs Tylko dla Odważnych


POWRÓT

DOŁĄCZ DO NAS

ZOBACZ REKOMENDACJE WIDEO

KURSY

REKOMENDACJE

 • Zdecydowanie polecam Level Up !!! Nauka z profesjonalnym lektorem panią Małgorzatą

  gwarantuje sukces! Zajęcia na wysokim poziomie i przyjazna atmosfera to pożytecznie spędzony czas!

  Serdecznie polecam, gdyż Gosia to ekspert, który traktuje swój zawód jako prawdziwą pasję heart

  Karolina Mikołaczyk, zajęcia dla dorosłych (A1)

 • Szczerze polecam zajęcia w Level Up.
  Kurs wakacyjny był rewelacyjny.
  Ale nie ma tu żadnego zaskoczenia gdy zajęcia prowadzi nietuzinkowa, nieszablonowa Ela.
  Już oczekuję zajęć wrześniowych.

  Paulina Pyrtek, dorośli, intensywny wakacyjny kurs angielskiego

 • Wszystko co dobre szybko sie konczy.
  No i sie skonczylo 2 tyg intensywny kurs angielskiego z Level Up. Czy bylo warto? Odpowiedź jest prosta Oczywiscie ze tak. Niezapomniana przygoda z jezykiem, swietna atmosfera na zajecia i niesamowita Ela, dzieki ktorej pomysłom zajecia w zadnej sekundzie nie byly nudne.
  Wiecej jesli zastanawiasz sie czy kupić kolejna cud dietę to odpusc i wydaj lepiej ta kasę na kurs w Level Up, bo efekt bedzie zauważalny juz po 2 tyg.
  Polecam najlepsza szkole Level Up Ever ????

  Karolina Kołodyńska, dorośli, intensywny wakacyjny kurs angielskiego

 • Miałam przyjemność współpracować ze Centrum Językowym Level Up jako nauczyciel i baaardzo polecam to miejsce! Cudowna i zaangażowana Właścicielka z wielką miłością do nauczania! Chciałabym uczyć się w takim miejscu jako dziecko - gadżetów i kreatywnych gier w Level Up na pewno nie zabraknie! ???? Uwielbiam miejsca prowadzone z pasją, a to zdecydowanie jest jedno z nich. ????

  Kasia Dusza, lektorka

 • No po prostu świetnie tu jest :-) Nie wyobrażam sobie tygodnia bez zajęć, a dodam, że chodzę tu już czwarty rok! Uczę się tutaj, bo mam z tego ogromną frajdę, bo tak uczą, że chce mi się chcieć. Angielski w takim level'upowym wydaniu jest REWELACYJNY i już :-)

  Agnieszka Szarapanowska, zajęcia dla dorosłych (C1)

 • Chodzi syn, chodze ja :-D. Fantastyczne metody nauczania. Atmosfera świetna! Polecam gorąco :-)

  Anna Dunaj, zajęcia dla dorosłych (A1), mama Michała (lat 13)

 • Świetna szkoła z wyjątkową kadrą. Zajęcia z duża dawką humoru, ogromem wiedzy i umiejętności, które w tej formie same wchodzą do głowy. Gorąco polecam!

  Ewa Najdecka, zajęcia dla dorosłych (C1), mama Wojciecha (lat 15)

 • Zajęcia w Level Up są bardzo ciekawe, interesujące, wyzwalające pełne zaangażowanie grupy. Prowadząca profesjonalnie przedstawia informacje i ma wiedzę merytoryczną, która pozwala odpowiadać na zadawane przez uczestników pytania. Poza tym potrafi zaciekawić i zainteresować wszystkich, nawet tych mało aktywnych, czy nieśmiałych. Płynnie i sugestywnie prowadzi cały blok zajęć. Uczniowie są przez to zaangażowani, chętnie się wypowiadają i biorą udział w ćwiczeniach. Materiały szkoleniowe są nie tylko ciekawe, ale przydatne w dalszej pracy, uzupełnione przykładami, nieraz poparte prezentacją multimedialną, a samo tempo zajęć jest w pełni dostosowane do uczestników. Na uwagę zasługuje pełne zaangażowanie lektorki i przystępne przekazywanie wiedzy, a także miła i przyjemna atmosfera podczas zajęć przez co prowadząca zyskuje sympatię, która sprzyja nauce.

  Tamara, grupa dorosłych, poziom A1/A2

 • Zajęcia w szkole językowej Level Up są prowadzone w sposób bardzo interesujący. Lektor na każde spotkanie przygotowuje materiały/zadania/zabawy mające za zadanie utrwalić dotychczasową wiedzę, przez co zajęcia nie są monotonne i z chęcią się na nie uczęszcza. Intensywność pracy na zajęciach jest dostosowane do poziomu grupy i jest zależna od wszelkich możliwych czynników, takich jak zaangażowanie grupy czy też poziomu trudności przerabianego tematu. Ucząc się w szkole przez dwa lata uważam, że zrobiłem duży postęp w nauce. Należy pamiętać, że wpływ na nasze postępy w nauce ma nie tylko szkoła, ale również praca wykonana przez nas poza zajęciami

  Kamil Gmiński, dorośli, poziom A2

 • Gorąco polecam kurs wakacyjny dla wszystkich, którzy w krótkim czasie chcieli by przyswoić najbardziej przydatne zwroty używane w podróży, w sklepie, w hotelu itp. W tamtym roku miałam przyjemność być na takim kursie i jestem bardzo ale to bardzo zadowolona z wiedzy jaką zdobyłam podczas tego kursu. Kurs na najwyższym poziomie, bardzo kreatywny, dzięki czemu wiedza łatwo się przyswaja.Pani prowadząca zawsze perfekcyjnie przygotowana do zajęć i przekazywania swojej wiedzy innym ???? A atmosfera oczywiście na 5 ???? Gorąco polecam ???? Aktualnie jestem na rocznym kursie i nie wyobrażam sobie że mogłabym wybrać inną szkołę językową dla siebie i mojego dziecka.

  Kornelia Fontowicz (uczestniczka Intensywnego Wakacyjnego Kursu, mama Nikodema, lat 7)