Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatości

Zamknij


Nie znasz angielskiego, a chciałbyś pomóc swojemu dziecku?

Nie znasz angielskiego? Jak pomóc dziecku w nauce?

Znajomość przynajmniej jednego języka obcego staje się we współczesnym świecie koniecznością. Im wcześniej rozpoczniemy naukę, tym lepiej. Często mówi się, że dzieci chłoną wiedzę niczym gąbka. Rodzice, mając świadomość znaczenia edukacji lingwistycznej, wysyłają swoje pociechy na zajęcia dodatkowe, jednak problem pojawia się w sytuacji, kiedy sami nie znają tego języka. W jaki sposób sprawdzić, czy dziecko robi postępy? I co ważniejsze – jak skutecznie wspierać jego rozwój językowy w warunkach domowych?

 

Nie kontroluj, ale okaż zainteresowanie!

Dzieci uczą się języków obcych głównie w szkole/przedszkolu i na zajęciach dodatkowych. To tam przekazywana jest im wiedza, ale nauka nie powinna kończyć się wraz z dzwonkiem na przerwę. Dzieci otrzymują zadania domowe, konieczne jest też systematyczne utrwalanie nowo poznanych słówek… Warto od samego początku pielęgnować systematyczność i przypilnować, by dzieci uczyły się z zajęć na zajęcia. Zaległości są trudne do nadrobienia i działają demotywująco! Świetnie, jeśli rodzic wykazuje zainteresowanie tym, czego akurat dziecko się w danym dniu nauczyło, co sprawiło mu trudność, a do czego jeszcze musi wrócić. Taka rozmowa może stanowić punkt wyjścia do powtórzenia materiału z lekcji, zachęcić do wypróbowania nowych umiejętności czy  ponownego zajrzenia do zeszytu.  Dodatkowo, zainteresowanie rodzica  uświadamia dziecku, że nauka języka jest kwestią na tyle istotną, że warto poświęcić jej nieco czasu i uwagi.

 

Zachęcaj, motywuj, wspieraj…

Po pewnym czasie od rozpoczęcia nauki języka, niezależnie od tego, czy odbywa się ona w szkole czy na dodatkowych zajęciach, pierwszy entuzjazm opada. To naturalne! Warto jednak wtedy intensywnie wspierać motywację dziecka i zachęcać do dalszych wysiłków. Zauważać nawet najmniejsze postępy i chwalić za zapamiętane słówka. Można spróbować odwrócenia tradycyjnych ról i poprosić, aby to dziecko nas czegoś nauczyło. Znalezienie się w roli nauczyciela sprawi, że dziecko poczuje znaczenie swojej wiedzy i umiejętności. Szczególnie ważne na tym etapie jest wspieranie wewnętrznych motywatorów do nauki.  To zdecydowanie skuteczniejsza metoda wsparcia, niż tworzenie systemów nagród i kar. Najlepszym źródłem motywacji jest zrozumienie, że znajomość języków ułatwia życie, otwiera możliwości, wzbogaca, stanowi przydatne narzędzie i często klucz do sukcesu.

 

Język jest wszędzie!

Nieznajomość języka nie powinna nas blokować, a raczej motywować do szukania innych rozwiązań. W dobie internetu możliwości są wręcz nieograniczone. Zachęcajmy dzieci do słuchania anglojęzycznych programów czy audiobooków, do wyszukiwania samodzielnie słówek, których nie rozumieją lub nie wiedzą, jak poprawnie wymówić (*polecam www.diki.pl). Niech dziecko osłuchuje się z językiem także w domu, a z pewnością będzie mu łatwiej później na zajęciach. Jeśli pojawi się problem z zadaniem domowym, wystarczy wpisać odpowiednią frazę w google. Może razem z dzieckiem znajdziecie odpowiedź? A może samo ją znajdzie i przedstawi wam rezultat poszukiwań?

 

Ucz się razem z dzieckiem

Nie znasz języka i wiesz, że to bardzo ogranicza. Dlatego zachęcasz swoje dziecko do intensywnej nauki… Ale to twój przykład jest tym, co może przesądzić o sukcesie. Ucz się razem z dzieckiem, powtarzaj te same słówka, razem oglądajcie programy po angielsku i czytajcie napisy na etykietach. Wspólna nauka pozwala na budowanie więzi z dzieckiem, na pogłębianie relacji. Dodatkowo, podejmując samodzielnie wysiłek nauczenia się czegoś nowego, łatwej zrozumiesz trudności, z jakimi mierzy się dziecko. Wspólnie łatwiej znajdziecie sposób na pokonanie kryzysów, wspierając się i motywując, a czasem prowadząc zdrową rywalizacje. Nie należy zapominać, że dla dziecka przykład rodzica stanowi istotny punkt odniesienia do własnych działań. Stwórzcie wspólnie grę, pozwalającą na powtarzanie słówek, pobawcie się w sklep lub restaurację. A może uda wam się zorganizować rodzinny wyjazd wakacyjny, podczas którego wypróbujecie zdobyte umiejętności w praktyce?

Podsumowując – jest wiele sposobów wspierania edukacji językowej własnego dziecka. Rodzic powinien okazywać zainteresowanie i motywować, szczególnie w sytuacjach, gdy dziecko traci zapał.  Nauka języka nie powinna ograniczać się do rozwiązywania zadań domowych i wkuwania słówek. Warto zanurzyć się w żywym języku, obecnym w filmach, grach, internecie. I w końcu – warto uczyć się razem z dzieckiem! Wspólna nauka może się okazać wyjątkową okazją do zdobywania nowych umiejętności, zabawy i pogłębiania wzajemnych relacji.


POWRÓT

DOŁĄCZ DO NAS

ZOBACZ REKOMENDACJE WIDEO

KURSY

REKOMENDACJE

 • Zdecydowanie polecam Level Up !!! Nauka z profesjonalnym lektorem panią Małgorzatą

  gwarantuje sukces! Zajęcia na wysokim poziomie i przyjazna atmosfera to pożytecznie spędzony czas!

  Serdecznie polecam, gdyż Gosia to ekspert, który traktuje swój zawód jako prawdziwą pasję heart

  Karolina Mikołaczyk, zajęcia dla dorosłych (A1)

 • Szczerze polecam zajęcia w Level Up.
  Kurs wakacyjny był rewelacyjny.
  Ale nie ma tu żadnego zaskoczenia gdy zajęcia prowadzi nietuzinkowa, nieszablonowa Ela.
  Już oczekuję zajęć wrześniowych.

  Paulina Pyrtek, dorośli, intensywny wakacyjny kurs angielskiego

 • Wszystko co dobre szybko sie konczy.
  No i sie skonczylo 2 tyg intensywny kurs angielskiego z Level Up. Czy bylo warto? Odpowiedź jest prosta Oczywiscie ze tak. Niezapomniana przygoda z jezykiem, swietna atmosfera na zajecia i niesamowita Ela, dzieki ktorej pomysłom zajecia w zadnej sekundzie nie byly nudne.
  Wiecej jesli zastanawiasz sie czy kupić kolejna cud dietę to odpusc i wydaj lepiej ta kasę na kurs w Level Up, bo efekt bedzie zauważalny juz po 2 tyg.
  Polecam najlepsza szkole Level Up Ever ????

  Karolina Kołodyńska, dorośli, intensywny wakacyjny kurs angielskiego

 • Miałam przyjemność współpracować ze Centrum Językowym Level Up jako nauczyciel i baaardzo polecam to miejsce! Cudowna i zaangażowana Właścicielka z wielką miłością do nauczania! Chciałabym uczyć się w takim miejscu jako dziecko - gadżetów i kreatywnych gier w Level Up na pewno nie zabraknie! ???? Uwielbiam miejsca prowadzone z pasją, a to zdecydowanie jest jedno z nich. ????

  Kasia Dusza, lektorka

 • No po prostu świetnie tu jest :-) Nie wyobrażam sobie tygodnia bez zajęć, a dodam, że chodzę tu już czwarty rok! Uczę się tutaj, bo mam z tego ogromną frajdę, bo tak uczą, że chce mi się chcieć. Angielski w takim level'upowym wydaniu jest REWELACYJNY i już :-)

  Agnieszka Szarapanowska, zajęcia dla dorosłych (C1)

 • Chodzi syn, chodze ja :-D. Fantastyczne metody nauczania. Atmosfera świetna! Polecam gorąco :-)

  Anna Dunaj, zajęcia dla dorosłych (A1), mama Michała (lat 13)

 • Świetna szkoła z wyjątkową kadrą. Zajęcia z duża dawką humoru, ogromem wiedzy i umiejętności, które w tej formie same wchodzą do głowy. Gorąco polecam!

  Ewa Najdecka, zajęcia dla dorosłych (C1), mama Wojciecha (lat 15)

 • Zajęcia w Level Up są bardzo ciekawe, interesujące, wyzwalające pełne zaangażowanie grupy. Prowadząca profesjonalnie przedstawia informacje i ma wiedzę merytoryczną, która pozwala odpowiadać na zadawane przez uczestników pytania. Poza tym potrafi zaciekawić i zainteresować wszystkich, nawet tych mało aktywnych, czy nieśmiałych. Płynnie i sugestywnie prowadzi cały blok zajęć. Uczniowie są przez to zaangażowani, chętnie się wypowiadają i biorą udział w ćwiczeniach. Materiały szkoleniowe są nie tylko ciekawe, ale przydatne w dalszej pracy, uzupełnione przykładami, nieraz poparte prezentacją multimedialną, a samo tempo zajęć jest w pełni dostosowane do uczestników. Na uwagę zasługuje pełne zaangażowanie lektorki i przystępne przekazywanie wiedzy, a także miła i przyjemna atmosfera podczas zajęć przez co prowadząca zyskuje sympatię, która sprzyja nauce.

  Tamara, grupa dorosłych, poziom A1/A2

 • Zajęcia w szkole językowej Level Up są prowadzone w sposób bardzo interesujący. Lektor na każde spotkanie przygotowuje materiały/zadania/zabawy mające za zadanie utrwalić dotychczasową wiedzę, przez co zajęcia nie są monotonne i z chęcią się na nie uczęszcza. Intensywność pracy na zajęciach jest dostosowane do poziomu grupy i jest zależna od wszelkich możliwych czynników, takich jak zaangażowanie grupy czy też poziomu trudności przerabianego tematu. Ucząc się w szkole przez dwa lata uważam, że zrobiłem duży postęp w nauce. Należy pamiętać, że wpływ na nasze postępy w nauce ma nie tylko szkoła, ale również praca wykonana przez nas poza zajęciami

  Kamil Gmiński, dorośli, poziom A2

 • Gorąco polecam kurs wakacyjny dla wszystkich, którzy w krótkim czasie chcieli by przyswoić najbardziej przydatne zwroty używane w podróży, w sklepie, w hotelu itp. W tamtym roku miałam przyjemność być na takim kursie i jestem bardzo ale to bardzo zadowolona z wiedzy jaką zdobyłam podczas tego kursu. Kurs na najwyższym poziomie, bardzo kreatywny, dzięki czemu wiedza łatwo się przyswaja.Pani prowadząca zawsze perfekcyjnie przygotowana do zajęć i przekazywania swojej wiedzy innym ???? A atmosfera oczywiście na 5 ???? Gorąco polecam ???? Aktualnie jestem na rocznym kursie i nie wyobrażam sobie że mogłabym wybrać inną szkołę językową dla siebie i mojego dziecka.

  Kornelia Fontowicz (uczestniczka Intensywnego Wakacyjnego Kursu, mama Nikodema, lat 7)